Rôzne aktivity Časopis Pivné hobby Členstvo v kluboch Publikácie

Fotogaléria zo zájazdu do Newcastle a Bambergu - apríl 2010

Cesta autom bola dlhá a náročná, do Newcastle viac ako 2000 km. V prvej časti sme museli stihnúť odchod trajektu z francúzskeho prístavu Calais v skorých ranných hodinách, kde sme mali už dopredu rezervované miesto. A potom na druhý deň od rána ešte viac ako 500 km na sever Anglicka do Newcastle. Všetko však prebehlo relatívne hladko a bez problémov a tak sme po 15,00 hod. zastavili pred hotelom "Bentley´s" kde sme mali rezervované ubytovanie a tu sme sa zvítali aj s našimi priateľmi Johnom a Davidom.
Prvé kilometre máme za sebou Najviac času za volantom strávil Miro
Prvé anglické pivo na trajekte Stretnutie s Johnom a Davidom pred hotelom

Ihneď po ubytovaní sme si to namierili na otvorenie Pivného festivalu. Po ceste nás ešte John pozval do typického anglického pubu na ochutnávku pív z jedného anglického minipivovaru. My sme však boli už zvedaví na samotný festival, kde malo byť v ponuke až 100 druhov čapovaného piva. Organizácia trochu iná ako sme zvyknutí, žiadne stánky pivovarov, takmer žiadne miesto na sedenie ale 100 výčapov vedľa seba. So vstupenkou sa kupoval aj originálny tretinkový pohár s logom festivalu do ktorého sa čapovalo pivo na lístky ktoré sa dali kúpiť tiež pri registrácii. Festival sme navštívili dvakrát vo večerných hodinách a vždy bola plná sála. Na pivo sa však nikde dlho nečakalo a dokonca sa po troche dávalo aj grátis na ochutnávku. Z pivných suvenírov sa dali získať nejaké tácky, predávali sa aj veľa druhov pohľadníc a magnetiek a našli sa aj iné suveníry.
Neopakovateľná atmosféta v "The Hotspur pub" Ochutnali sme tu pivá z minipivovaru "Mordue"
Vstupenky, poháre a lístky na pivo už máme vo vrecku Ochutnávka prvého piva na festivale s Johnom
Do zbierky mi pribudlo aj niekoľko pekných pohľadníc Dôkaz že sme boli naozaj na pivnom festivale
Mirovi sa práve podarilo získať džbán od piva Bombardier Zaujímavé boli aj náhodné stretnutia s neznámymi ľuďmi

Na druhý deň dopoludnia sme mali v pláne návštevu futbalového štadióna Newcastle United, ktorý sa práve po roku vrátil do Premier League. Do objektu sme sa síce nedostali, ale aj pohľad z ulice bol pre nás zážitkom. Tento kolos leží v centre mesta a zaparkovali sme priamo pred ním. Ešte väčším zážitkom však bola návšteva obchodu so suvenírmi, ktorý je tiež súčasťou štadióna ale aj s prístupom z ulice. Je to taký menší supermarket na dvoch poschodiach s neskutočným množstvom suvenírov Newcastle United. No a keď sme zistili, že hneď vedľa je aj veľký bar "Alana Shearera" najznámejšieho hráča tohto klubu z minulosti bolo jasné že tu musíme ochutnať aj nejaké pivo.
Tak takto vypadá futbalový štadión Newcastle United Zaparkovali sme v bezprostrednej blízkosti štadióna
Klubové farby Newcastle United boli na každom kroku Suvenírov tu mali neskutočné množstvo
V bare má svoje miesto aj dres Alana Shearera Rozlúčková foto pred barom A.Shearera

Vo štvrtok popoludní sme vyrazili na druhý koniec Newcastle (má milión obyveteľov), kde sme mali dohodnutú návštevu malého pivovaru Mordue Brewery. Tu sa k nám pripojili aj ďalší dvaja Martinčania pracujúci v Anglicku, ktorí za nami pricestovali. V sprievode majiteľa sme absolvovali prehliadku tohto pivovaru, vyrába až sedem druhov piva a niektoré z nich sme už mohli deň predtým ochutnať v "The Hotspur pube". Prekvapilo nás, keď sme na fermentačných sudoch objavili tabuľku s označením výrobcu zo Slovenska a zaskočený s tým bol aj sám majiteľ. Po prehliadke sme sa dostali aj k etiketám, táckam a dostali sme na pamiatku aj poháre.
V tomto objekte sa nachádza pivovar Mordue Zoznámenie zo základnými surovinami
Tu prebieha kvasenie piva...... .... a tu už leží v ležiackych tankoch
V sklade pri výbere etikiet a tácok Spoločné foto s majiteľom pri reklamnej tabuli

Ďalší pivovar ktorý sme navštívili v piatok bol Yarow Brewery, ktorý sa nachádza v okrajovej časti Newcastle neďaleko morského pobrežia. Aj tu nás privítal majiteľ, ochotne nám ukázal celý malý pivovar, ktorý má už dlhoročnú rodinnú tradíciu. Aj interiér baru a priľahlých priestorov dýchal históriou. Ochutnali sme tu niekoľko druhov pív, samozrejme, že s mierou (len tretinkové pivá), dostali ame aj nejaké suveníry a pochutnali sme si aj na dobrom obede ktorý nám špeciálne pripravila kuchárka z Thajska, ktorá tu žije.
Pohľad na budovu v ktorej je pivovar Yarow Brewery Prehliadka pivovaru v sprievode majiteľa
Technologické zariadenie nebolo najmodernejšie Prvé pivo sme dostali na ochutnanie gratis
Majiteľa zaujala aj moja zbierka na fotografiách Špeciálne menu od thajskej kuchárky

Piatkový večer sme strávili na návšteve u Johna Hackwortha. Boli sme zvedaví na jeho veľkú zbierku pohárov z celého sveta a bolo sa na čo pozerať. Našli sme u neho aj niekoľko ďalších zberateľských zaujímavosti a môžem povedať, že celý jeho byt má nejakú spojitosť s pivom a zberateľstvom. Na stenách povešané zväčšené fotografie priateľov z celej Európy, pozvánky na zberateľské burzy a iné zaujímavosti. Nechýbala tu ani ďalšia ochutnávka anglických pív a degustácia mojich pív Pokrovar ktoréc som na tento účel priviezol z domu.
Prehliadka Johnovej zbierky pohárov Prehliadka Johnovej zbierky pohárov
Pozvánky na martinské burzy majú tiež svoje miesto Na rad prišla aj ochutnávka anglických pív
Na chvíľu urobil John z jeho bytu Pokrovar pub A potom sa už mohlo degustovať aj moje pivo Pokrovar

Počas štyroch dní strávených v Newcastle sa našiel čas aj na prehliadku mesta a jeho najzaujímavejších miest v sprievode našich hostiteľov Johna a Davida. Prešli sme sa centromm mesta, spoznali sme jeho historickú časť, poprechádzali sme sa po nábreží rieky Tyne ale navštívili sme aj niekoľko dalších pubov. Posledný deň v sobotu bol vyčlenený aj na nákupy darčekov a suvenírov a pobyt v Newcastli sme ukončili spoločným obedom v jednej čínskej reštaurácii.
Pri prehliadke mesta Budvar je známy aj v Newcastle
Pre vstupom do čínskej štvrte Na nábreží rieky, v pozadí moderná budova opery
Spokojnosť po nákupoch darčekov a suvenírov Začína sa výber anglických pív na domácu degustáciu

Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v nedeľu dopoludnia v belgickom meste Gent. Našim cieľom bol veľký obchod s pivom a vínom, kde bolo v ponuke viac ako 200 druhov belgických pív. Vyberať teda bolo z čoho a ťažko sa rozhodovalo čo kúpiť na domácu degustáciu. Objavil som tu aj koncentráty na výrobu domáceho piva. V Gente sme stihli aj rýchly jednoduchý obed a pokračovali sme smerom do nemeckého Bambergu.
Aj tu sa kupovali pivá na domácu degustáciu Výber bol ťažký a navyše pivá boli dosť drahé
Kúpil som aj nejaké belgické koncentráty Aj takáto spomienka zostane na Gent

V Bambergu kde sme prišli až večer nás už očakávali naši priatelia Ursula a Hartmut Geiling. V ich rodinnom dome nám pripravili večeru a krátke posedenie pri pive. Pri presune na ubytovanie neďaleko Bambergu sme sa ešte spoločne zastavili v minipivovare HOH. U našich priateľov sme boli ešte aj na druhý deň pred našim odchodom z Bambergu.
Privítanie po príchode do Bambergu Spoločný prípitok s prvým nemeckým pivom
S majiteľom minipivovaru HOH Posledná večera bola opäť v minipivovare HOH

Posledný deň nášho zájazdu bol venovaný návšteve pivovarov v Bambergu ktorý je známy tým, že je tu funkčných priamo v meste osem pivovarov. V sprievode našich hostiteľov sme ich v priebehu dňa stihli navštíviť sedem, jeden mal práve v pondelok zatvorené. Ak sme chceli získať aj nejaký zberateľský materiál, takmer v každom z nich sme si museli najprv objednať pivo a až potom začať vyjednávať. Nakoniec sme boli spokojní, pretože všade sme niečo získali a navyše pri presunoch sme mohli obdivovať aj krásy tohto mesta.
Pred pivovarom Weyermannmalz Výber etikiet v pivovare Klosterbräu
Pred známym pivovarom Schlenkerla Navštívili sme aj pivovar Fässla
Spezial Brauerei a jeho čierne pivo Mahr-Bräu sme ochutnali svetlé
Posledný sme navštívili pivovar Keesmann Jedine Ambräusianum bol v pondelok zatvorený