Rôzne aktivity Časopis Pivné hobby Členstvo v kluboch Publikácie

Fotogaléria z Hungary Beer Tour 2009

MARTIN - RIMAVSKÁ SOBOTA Táto cesta sa začala pripravovať v spolupráci s Julom Slovenčákom už niekoľko mesiacov pred jej realizáciou. Prvou úlohou bolo získať čo najvierohodnejšie informácie o funkčných maďarských minipivovaroch, tak aby naša cesta bola čo najefektívnejšia čo sa nám aj podarilo. V ďalšej časti prípravy po stanovení našej trasy sa vyriešilo naše ubytovanie a to vo všetkých prípadoch u priateľov v súkromí. Pôvodne sme plánovali túto cestu absolvovať len vo dvojici s Julom Slovenčákom, záujem však prejavili aj naši maďarskí priatelia Róbert Tóth a József Bölöny a tým sa výrazne zmenil charakter našej cesty. Róbert nás čakal už na hraniciach v Bánreve, Jozsef sa k nám pripojil druhý deň v Üllö pri Budapešti. Ich zásluhou boli takmer všetky návštevy pivovarov vopred telefonicky dohodnuté a potvrdené takže sme mohli od začiatku realizovať náš plán bez problémov a nestrácať čas hľadaním majiteľov a vybavovaním vstupov do pivovarov. Cestu som začal mojim autom v nedeľu 2.8. 2009 presunom do Rimavskej Soboty, kde som strávil príjemný večer u J.Slovenčáka pri jeho zbierkach a nechýbalo samozrejme ani pivo. V pondelok ráno sme sa na hraniciach stretli s R.Tóthom a vyrazili sme na túto ďalšiu zaujímavú pivnú tour.

Pondelok - 3.augusta 2009

ÓZD (Bölyky Serfözde)- Naše prvé zastavenie bolo v meste Ózd ktoré sa nachádza neďaleko od hraníc. Pivovar "Bölyky Serfözde" bol založený v roku 1993 a v súčasnej dobe vyrába dva druhy piva - 10,5 % Rauschberg világos a 14 % Rauschberg barna. Pivo sa tu stáča len do sudov a okrem vlastnej reštaurácie sa predáva aj v okolitých dedinách. Venoval sa nám tu majiteľ Róbert Elek, ktorý nám ukázal celú prevádzku pivovaru a ponúkol aj pivo na ochutnanie. Zo zberateľského materiálu sme tu získali len jeden druh jednoduchých čiernobielych sudových etikiet a prísľub, že poštou budú zaslané aj farebné sudové samolepky.
Pohľad na budovu pivovaru v Ózde Vo várni pivovaru Bölyky Serfözde

KAZINCBARCIKA (Bajor Sörház)- V Kazincbarcike nás zaujal už vynovený objekt pivovaru a reštaurácie s veľkou terasou so slnečníkmi. Majiteľ síce nebol prítomný, ale sládek o nás vedel a tak aj tu sme si prezreli celý pivovar a postupne získavali aj rôzne informácie. Pivovar bol založený v roku 1992, používa technológiu HBH a vyrába dva druhy pív - 11% HBH Vilagos sör a 13 % HBH barna sör. K výrobe piva používajú nemecký slad aj chmeľ. Momentálne plnia len do 20, 30, a 50 litrových sudov, ale uvažujú aj o plnení do fliaš, dokonca cenník na chodbe bol už aj na 1,5 - 2 - a 2,5 litrové balenie. Dostali sme sa však len k dvom druhom čiernobielych etikiet používaných na sudy.
Objekt pivovaru pôsobil veľmi pekne Čiernobiele sudové etikety v rukách J.Slovenčáka
Pred reklamnou tabuľov pred bránou do pivovaru Prvý deň som bol vodič - ochutnával len Julo a Róbert

MISKOLC (Rauschberg 2000 Kft.)- Prvý pivovar ktorý sme navštívili v Miskolci bol Rauschberg 2000 Kft. Našli sme ho pomerne ľahko aj keď budova v ktorej sa nachádza neposkytuje z ulice veľa informácii o pivovare. Ochotná barmanka nám privolala kompetentnú osobu od ktorej sme dostali používané fľaškové aj sudové etikety a neskôr na naše naliehanie aj ďalšie staršie. etikety. Pivovar vyrába len jeden druh svetlého piva Rauschberg Premium Bier s obsahom alkoholu 4,5 % ktoré plní do sudov a litrových PET fliaš. Iné informácie o pivovare sme sa tu nedozvedeli.
Z ulice to nevyzerá, že by tu bol pivovar Svetlé pivo Rauschberg na večernú degustáciu

MISKOLC (Gyertyános Serfözde)- O pár ulíc ďalej sme navštívili ďalší pivovar Gyertyános Serfözde. Zdržali sme sa tu krátko, pretože majiteľ nebol prítomný a informácie sme získali len od obsluhujúceho personálu v pivárni. Pivovar vyrába dva druhy piva Zemplényi világos a Zemplényi barna, ktoré plní do 30 a 50 litrových sudov a na požiadanie aj do PET fliaš s krátkou dobou trvanlivosti. Dostali sme aj po jednom druhu pekných etikiet, ale na fľašiach ktoré sme kúpili sebou už etikety chýbali čo nás určite prekvapilo.
Reklamná tabuľa láka návštevníkov Vchod do pivovaru je cez piváreň

MISKOLC (Baráthegy Kft.)- Posledný pivovar ktorý sme navštívili v Miskolci sa nachádza vo dvore rodinného domu, kde sme zastihli aj jeho majiteľa Balásza Görzsöny, ktorý nám ochotne ukázal celý svoj pivovar, ktorý bol založený v roku 1993. V licencii Kaltenecker vyrába jeden druh svetlého piva pod názvom "Barát" ktoré plní v súčasnosti len do sudov, v minulosti sa plnilo aj do fliaš. Nasledovala malá ochutnávka, majiteľa zaujala moja zbierka uložená na ukážku vo fotoalbume a pri rozlúčke sme dostali aj tri druhy pekných etikiet ako aj fľaškové pivá na ďalšie degustácie.
Pivovar sa nachádza vo dvore rodinného domu Vo várni s majiteľom pivovaru
J.Slovenčák obdivuje etikety ktoré sme dostali Balász Görzsöny obdivuje fotoalbum s mojou zbierkou

FELSÖZSOLCA (Serforrás Serfözde)- Felsözsolca sa nachádza neďaleko Miskolca a majiteľom pivovaru Serforrás je György Vaskó s ktorým sme sa už v minulosti spoznali na slávnostiach piva v Rožňave. Pivovar bol založený v roku 1993, na jednu várku uvarí 1140 litrov piva a v ležiackych pivniciach sa nachádza 13 moderných tankov. Základné suroviny slad a chmeľ dovážajú z Nemecka. V súčasnej dobe vyrábajú 11 % svetlé pivo (Világos) a 14 % tmavé pivo (Barna) ktoré plnia do 20,30 a 50 litrových sudov a na požiadanie aj do PET fliaš. Po malej ochutnávke sme kúpili niečo aj na cestu a najviac nás potešilo 5 druhov pekných etikiet.
V pivniciach a vo dvore tohto domu sa vyrába pivo Prehliadku sme začali v malom sklade sladu
S Róbertom Tóthom pri ležiackych tankoch Čerstvo načapované svetlé a tmavé pivo v PET

MÁLYI (Mályi Ázsok Kft.)- Tento pivovar bol založený v roku 1993, varí tri druhy piva pod názvom Rauschberg (12% svetlé, 14% tmavé a 12% pšeničné) a všetky druhy plní len do sudov. Technologické zariadenie umožňuje na jednu várku uvariť 1300 litrov, ročne sa tu vyrobí okolo 1800 hl piva. Zo základných surovín sa tu používa plzeňský slad a slovinský chmeľ. Majiteľ pivovaru zotrval s nami v priateľskej debate a opäť som závidel kolegom, ktorý mohli ochutnať všetky druhy vyrábaného piva. Všetci sme sa však potešili sudovým etiketám, táckam a iným drobným suvenírom. Majiteľ sa tiež zoznámil s mojou zbierkou vo fotoalbume a rozhodol sa mi venovať pekný keramický pohár na jej rozšírenie.
Vchod do pivárne v ktorej sa nachádza aj pivovar Od majiteľa som dostal aj pekný keramický pohár

JASZDÓSZA (Rampa Kft.)- Ochotný majiteľ pivovaru Laszló Kiss na nás počkal až do pol šiestej pretože sme po ceste nabrali menší časový sklz. Všetko ešte istil Csaba Tóth, ktorý nás už očakával v Jaszdósze pred pivovarom. Budova pivovaru na okraji obce síce nepripomína, že by sa tu mohlo variť pivo, ale vo vn útri sme našli funkčný minipivovar. Založený bol v roku 1993 s ročnou kapacitou 130 hl piva, jedna várka je na 800 litrov. V útrobách sa náchádza aj 21 tankov. Na výrobu piva sa používa maďarský slad a nemecký chmeľ, vyrábajú sa dva základné druhy piva Dósai Pannonia brau Világos a Barna, príležitostne sa uvaria aj ďalšie druhy. Pivo sa stáča do fliaš o objeme 0, 5 l ale aj do sudov a po prvýkrát sme sa stretli s tým, že je aj pasterizované. Dostali sme tu kompletný sortiment etikiet, tácky ale aj pivo na cestu.
S majiteľom pivovaru Laszló Kissom (vpravo) Z pivovaru sme odchádzali s takouto nádielkou

JASZAPÁTI (Sörker-t Kft.)- Zastavenie v tomto pivovare ktorý bol založený v roku 1993 bolo krátke, pretože už sa blížil večer. Ihneď nás upútal pekne upravený objekt v ktorom sa nachádza pivovar, reštaurácia a na poschodí ešte aj pizzeria. Vyrába sa tu svetlé pivo pod značkou Guri Világos Sör s obsahom alkoholu 5,5 %, ktoré je stáčané do fliaš aj sudov. Mali sme tu už dopredu pripravené veľké množstvo etikiet z jedného druhu piva, kúpili sme niečo aj na domáce ochutnanie a v podstate spokojní sme odchádzali aj z tohto pivovaru.
Pohľad na objekt reštaurácie a pivovaru S R.Tóthom pred reklamou piva Guri Világos Sör

JASZAPÁTI (Blonder Serfözde)- Prvý deň putovania sme zakončili v ďalšom pivovare v Jaszapáti už vo večerných hodinách. Barmanke v pivárni ktorá susedí s pivovarom sa však podarilo telefonicky zohnať majiteľa, ktorý bol za 10 minút pri nás a veľmi ochotne nám venoval svoj voľný čas. Miklos Lados nám ukázal celé technologické zariadenie pivovaru a zoznámil nás so svojimi skúsenosťami z varenia piva. Pivovar varí pivo od roku 1992 a vyrába dva druhy piva - 12% Blonder Világos Sör a 14% Apáti Barna Sör. Filtrované pivo stáča aj do fliaš, nefiltrované len do sudov čo bolo pre nás trochu prekvapujúce, pretože predtým u žiadneho pivovaru nebola zmienka o nefiltrovanom pive. Úspešní sme tu boli aj po zberateľskej stránke pretože sme dostali dva druhy etikiet na vyrábané pivá.
Pohľad na budovu malého pivovaru Pred zariadením na stáčanie piva do PET fliaš
Majiteľ Miklos Lados stáča pre nás čerstvé pivo Diskusia s M.Ladosom pokračovala aj pri rozlúčke

GYÖNGYÖS - Večer a noc sme strávili u Róberta Tótha v meste Gyöngyös. Vzhľadom k neskorému príchodu sme si po ceste objednali na večeru pizzu, nechali sme vychladiť privezené pivá z rôznych pivovarov a dlho do noci sme sa bavili o našom pivnom hobby. S Róbertom som mal dohodnutú aj výmenu tácok a tak aj po zberateľskej stránke bol tento večer úspešný. So zvedavosťou som si prezrel Róbertovu zbierku etikiet maďarských minipivovarov ktorá určite patrí medzi najlepšie v Maďarsku, prekvapila ma aj jeho zbierka pohárov a iných suvenírov. V jeho byte sa v každej miestnosti nájdu rôzne zaujímavé zberateľské exponáty a je vidieť že svoj život veľmi úzko spojil s pivným hobby. Aj počas tohto večera nám robil spoločnosť ďalší maďarský zberateľ Csaba Tóth z Budapešte.
Róbert Tóth pred svojou zbierkou etikiet Do mojej zbierky pribúdajú ďalšie maďarské tácky
Róbertov byt to sú samé pivné suveníry Csaba Tóthovi predstavujem moju internetovú stránku

Utorok - 4.augusta 2009

BUDAPEST (ER-PÉ Serfözde) - Druhý deň našej cesty sme sa najprv zastavili v okrajovej časti Budapesti kde sme navštívili dva pivovary. Prvý z nich bol "ER-PÉ Serfözde" ktorý sa nachádza v staršom objekte kde je aj niekoľko iných firiem. Za pomoci pracovníka SBS sme našli ten správny vchod a za chvíľu aj majiteľa pivovaru. Nasledovala krátka prehliadka pri ktorej sme zistili že pivovar bol založený v roku 1995, používa technológiu "Jäger" a v súčasnej dobe vyrába dva druhy piva - pod názvom "Petersbrau" (svetlé o obsahu 4,6% alk. a tmavé o obsahu 6,6 % alk.). Na výrobu sa požíva slovenský slad a slovinský chmeľ, pivo je pasterizované a plní sa do fliaš a sudov, tmavé len do fliaš. V našich rukách skončili dva druhy pekných etikiet a opäť sme odchádzali aj s pivami na degustáciu.
V rozhovore s majiteľom pivovaru ER-PÉ Aj z tohto pivovaru sme si odniesli etikety a pivá

BUDAPEST (Mister Serfözde) - Pivovar "Mister Serfözde" nás zaujal už svojim pekným vonkajším vzhľadom a patril medzi nakrajšie ktoré sme na našej ceste videli. Bol prepojený aj s reštauráciou a letnou terasou. Prehliadka pivovaru nám tu nebola umožnená, dostali sme tu len jeden druh etikiet a pri vstupe do pivovaru sme si mohli zakúpiť aj svetlé pivo Mister Sör. Urobili sme pár fotografií celého objektu a pokračovali sme ďalej.
Pivovar spolu s reštauráciou pôsobí veľmi zaujímavo Čerstvo načapované pivá s etiketami

ECSER (KO-CSE Kft.) - Ecser je malá obec pri Budapesti a pivovar sme našli bez väčších problémov podľa adresy na rohu jednej ulice. Nachádzal sa v rodinnom dome, čo už naznačovalo že sa bude jednať o rodinný pivovar. Prekvapujúco sme sa tu stretli len so samými ženami, ktoré však o pive vedeli toho dosť. Mladá majiteľka Anet Kovács nám s matkou poskytli všetky potrebné informácie, ale aj niekoľko druhov nových etikiet a na cestu nám pribalili aj veľa piva. Pivovar bol založený v roku 1992, používa maďarskú technológiu, maďarský chmeľ a plzeňský slad. Vyrába svetlé nefiltrované pivo Brandecker Bier (3,5-4,5% alk.) a jeho názov ma spojitosť s rodinnými predkami. Plní sa do fliaš (sklo aj PET) ale aj do 30 a 50 litrových sudov.
Medzi ležiackymi tankami v pivovare v Ecseri Ihneď ma zaujala pekne etikety na fľašiach
Pri ochutnávke svetlého piva Brandecker Bier S majiteľkou pivovaru Anet Kovács

ÜLLÖ (Franzberger Kft.) - Üllö sa nachádza len pár kilometrov od Ecseru a pred bránou pivovaru nás už očakával náš priateľ Jozsef Bölöny, ktorý tu vybavil aj návštevu. Majiteľ pivovaru Pál Nagy nám najprv na dvore ukázal starú technológiu, ktorú už z časti rozpredal a potom sme sa zoznámili aj so súčasnou technológiu pivovaru ktorý bol založený v roku 1992. V súčasnej dobe sa tu vyrábajú dva druhy piva pod názvom Franzberger Pils (11%) a Franzberger Barna (12%), na výrobu sa používa slovenský slad a nemecký granulovaný chmeľ. Pri ochutnávke nás majiteľ zoznámil aj s jeho ďalšími zaujímavými aktivitami. Potešili sme sa aj dostatočné množstvo etikiet ktoré sme tu dostali.
Pred vstupom do pivovaru v Üllö Julo ihneď vyspovedal majiteľa pivovaru
Niekoľko druhov nových etikiet je už v našich rukách.... .... a za chvíľu pribudli aj pivá na degustáciu

MONOR (Ilzer Sörgyár Rt.) - Pivovar Ilzer v Monore bol jediný ktorý nepatrí medzi minipivovary, ale mali sme ho priamo po ceste a tak sme ho zaradili do nášho plánu. Prišli sme tu však už neskoršie popoludní, keď sa pracovalo už len v administratíve a do pivovaru a k etiketám sme sa už nedostali. Prezreli sme si aspoň malú výstavku na chodbe a rôzne ocenenia ktoré pivovar získal. Ochotná pracovníčka na recepcii si však odložila naše adresy s tým, že nám etikety pošlú poštou. A tak sme si obhliadli pekný objekt pivovaru aspoň z vonku, ochutnali pivo v pivovarskej reštaurácii, kde sme získali aj tácky a poháre, takže naše zastavenie v tomto pivovare nebolo úplne zbytočné.
Pohľad na časť objektu pivovaru Spoločné foto pred pivovarskou reštauráciou

NAGYKÁTA (Bauer Serfözde) - Ďalší minipivovar ktorý sme navštívili bol v Nagykáte. Majiteľ Nemes József nebol práve prítomný a tak nás privítala jeho manželka, ktorá súčasne aj obsluhovala hostí v pivárni. Opäť nasledovala prehliadka celého pivovaru, založeného v roku 1996 a ktorý používa maďarskú technológiu. Pivo dozrieva v 16-tich tankoch (každý po 800 litrov) a plní sa do sudov a 2L PET fliaš s vlastnou etiketou. Vyrába sa tu len jeden druh piva Bauer világos sör s obsahom alkoholu 4,8 %. Majiteľka bola k nám štedrá čo sa týka etikiet, ale aj pohostenia a pri rozlúčke si ešte so záujmom prezrela aj moju zbierku vo fotoalbume.
Takto vypadá zvonku pivovar v Nagykáte Pohľad do várne pivovaru
Ochutnávka svetlého piva Bauer Pred odchodom ešte prehliadka mojej zbierky

TÁPIÓSZECSO (Blonder Sörfözde) - Náš prvý pokus nájsť niekoho popoludní v pivovare bol neúspešný. Róbert síce dostal ráno kontakt na majiteľa od jeho manželky, telefón bol však po celý deň hluchý. Po ceste z Nagykáty sme však videli otvorenú bránu a nákladné auto v objekte a tak sme sa tu opäť zastavili. Bohužiaľ zistili sme len to, že pivovar končí so svojou činnosťou, likviduje posledné zásoby a nemá už ani žiadny zberateľský materiál. A tak nám na pamiatku zostanú len fotografie ktoré sme tu ešte stihli zhotoviť.
V tomto pivovare sa už pivo variť nebude Na pamiatku zostane aspoň táto fotografia

ÉRD (Elsö Érdi Sörfözde) - Návštevu tohto pivovaru sme nemali vôbec v pláne, pretože sme vedeli, že už bol v minulom roku zatvorený. Jozsef Bölöny nás však prekvapil, keď po ceste k nemu domov zastavil pred bývalým pivovarom, kde je dnes ešte piváreň. Na objekte a plote sme ešte našli niekoľko dôkazov, že tu skutočne bol pivovar (od roku 1992) a tak do nášho archívu pribudli ďalšie fotografie maďarského minipivovaru.
Pohľad na objekt bývalého pivovaru Po pivovare zostala ešte reklama na plote a reštaurácii

ÉRD - Druhý večer sme strávili v Érde neďaleko Budapeste u Jozsefa Bölönyho v jeho rodinnom dome. Po dobrej večeri, ktorá sa podávala na terase sme začali s degustáciou rôznych maďarských pív a hlavne s prehliadkou rozsiahlej zbierky pivných suvenírov. Určite v nej najviac dominujú staré maďarské fľaše a iné staré historické predmety vrátane etikiet. Jozsef sa venuje zberateľstvu už 40 rokov a podarilo sa mu vytvoriť skutočne pozoruhodnú zbierku v ktorej som našiel napr. aj stanovy martinského pivovaru pri jeho založení z roku 1893 v maďarskom jazyku. Zbytok večera sme venovali rozdeľovaniu získaného materiálu počas dňa a upresneniu programu nasledujúcich dvoch dní.
Spoločná večera na terase S J.Bölönym pred jeho zbierkou starých fliaš
V zbierke sme našli aj takéto staré originálne plagáty Veľa času sme strávili pri rozdeľovaní etikiet

Streda - 5.augusta 2009

DUNAHARASZTI (Franko Ferkó Sörfözde) - Tento deň už zostalo moje auto zaparkované v Érdi, pretože ďalšie dva dni sme pokračovali už len jedným autom a povinnosti vodiča vzal na seba Jozsef Bölöny. Ako prvý sme navštívili pivovar Franko Ferkó v Dunaharaszti, ktorý bol založený v roku 1995. Do príchodu majiteľa sme si v sprievode sládka prezreli pivovar a potom sa nám venoval aj Ferenc Czeglédi pod dohľadom ktorého sme ochutnali aj svetlé pivo Préri Sör, ktoré bolo zatiaľ najlepšie aké som na tejto tour ochutnal. Dostali sme od neho pekné nové aj staršie etikety, plagáty a na naše prekvapenie priniesol zo skladu okrem maďarských pohárov aj poháre z Kazachstanu. No a opäť sa nám začali hromadiť v aute aj pivá na domácu degustáciu.
Pri malom filtračnom zariadení Pod dohľadom majiteľa pri ochutnávke piva Préri Sör

DABAS-SÁRI (Bálint-Sör Kft.) - V tomto pivovare nás už očakával Balász Bálint, ktorý založil pivovar v roku 1993, ale dnes je jeho majiteľom už jeho syn. Na naše prekvapenie sa nám priznal, že má slovenské korene po rodičoch a celkom dobre ovládal aj slovenčinu. Pivovar dnes vyrába jeden druh 11% piva pod názvom Jäger Világos Sör, ktoré stáča do litrových PET fľaší a 30 a 50 litrových sudov. Používajú slovenský a maďarský slad a slovenský chmeľ, pivo je filtrované a pasterizované. Boli sme pozvaní aj na malú degustáciu do pivárne a samozrejme, že sme dostali nové aj staršie etikety a fľaškové pivé na cestu.
V rozhovore s Balázsom Bálintom Pri odchode sme dostaliaj takýto prezent

TÁBORFALVA (HBH Magyar Sörfözde) - V daždivom počasí sme sa presunuli do neďalekej Táborfalvy kde sa nachádza pivovar HBH Magyar (Bajor), založený v roku 1993. Jeden zo zamestnancov nám ukázal celú prevádzku, našiel aj dva druhy etikiet a pohostil nás nefiltrovaným svetlým pivom. Na výrobu sa tu používa slovenský slad a nemecký chmeľ, pivo sa stáča len 30 a 50 litrových sudov. Predáva sa hlavne vo vedľašej vlastnej reštaurácii, ale majú aj niekoľko ďalších odberateľov.
Pohľad na časť objektu pivovaru Na ochutnávku sme dostali nefiltrované pivo

KEREKEGYHÁZA (Domján Sörfözde) - Pôvodne sme tu mali dohodnutú návštevu pivovaru, ale len v dopoludňajších hodinách. Program na tento deň bol však náročný a veľmi rýchlo sme po ceste usúdili, že dohodnutý termín nestihneme. Po telefonickom rozhovore s majiteľom sa však našlo pre nás vyhovujúce riešenie. Veľké množstvo etikiet sme mali odložených v jednej pivárni, ktorá sa nachádzala na úplne inom mieste ako pivovar. Pivovar sme si teda zväčnili aspoň na fotografiách, v pivárni prevzali etikety, ochutnali svetlé pivo Domján Sör a pokračovali v ceste do neďalekej Hetenegyházy.
Pri reklame pivovaru pred vlastnou pivárňou Takéto množstvo etikiet nás určite potešilo

HETENEGYHÁZA (Blonder Sörfözde) - Tu nás už pred bránou očakával majiteľ pivovaru Péter Szöke. Pivovar je súčasťou veľkého rodinného objektu a bol založený v roku 1991. Pri krátkej prehliadke sme zistili aj ďalšie informácie. Vyrábajú sa tu dva druhy piva a to 11% Blonder Világos a 11% Blonder Red, z čoho je jasné technológia ktorého výrobcu sa tu používa. Nefiltrované pivo sa plní do 30 litrových sudov, v minulosti sa stáčalo aj do fliaš. V kancelárii sa našlo aj dosť druhov starších etikiet na fľaše, niektoré z nich sa ešte dnes vylepujú aj na sudy. Dostali sme tu aj rôzne iné propagačné materiály a z tohto pivovaru sme odchádzali tiež spokojní.
Svetelná reklama pred vchodom do objektu pivovaru Pri prehliadke malého pivovaru

BÉKÉSSZENTANDRÁS (Agro-Flott Bt.) - Aj tu nás privítal majiteľ József Simko a sládek Mihály Pekár. Pivovar varí pivo od roku 1993, používa technológiu "Jäger" a zaujímavosťou je to, že 11 ležiackych tankov je vyrobených na mieru čo sa týka ich výšky, všade inde sme videli skôr rovnaké rozmery. Varia sa tu dva druhy svetlého piva Arányi Korsó (4,6 % alk.) a Gold-Rose (9 % alk.) a Fekete Korsó (7 % alk.). Všetky tri sme mali možnosť ochutnať pri degustácii ktorú nám pripravil majiteľ. Medzi etiketami sme našli aj Black-Rose s 9% alk. takže sortiment je ešte asi širší. Na všetky pivá je použitá vlastná receptúra, varia sa zo slovenského sladu a nemeckého a slovinského chmeľu. Pivo sa plní do 1 a 2 litrových PET fliaš, Gold-Rose a Black-Rose aj do 0,33 l fliaš a samozrejme aj do 30 a 50 litrových sudov. Predáva sa hlavne v dvoch vlastných pivárňach, fľaškové ide aj do obchodnej siete. Majiteľ József Simko nám venoval bez problémov niekoľko druhov etikiet a dostali sme aj jedno celé balenie piva Gold-Rose (12 pív). Navyše nám ešte dohodol návštevu v pivovaroch v neďalekom Szarvasi, kde viedla naša ďalšia cesta.
V zadnej časti tejto budovy sa nachádza aj pivovar Pivo v PET fľašiach pripravené na distribúciu
Na mieste sme degustovali až tri druhy rôznych pív Etikety sme dostali priamo z rúk majiteľa

SZARVAS (Szarvasi Serfözö) - Už prvý pohľad do opusteného pivovaru neveštil nič dobré. Za chvíľu nám to potvrdil jeho majiteľ János Ari, keď nám oznámil, že pivovar (založený 1993) je už v podstate zatvorený a aj pristavené nákladné auto distribuovalo už len posledné zásoby. Aj napriek tomu sme si prehliadli aj s výkladom majiteľa celý pivovar, pretože technologické zariadenie typu Jäger je stále na svojom mieste. Dostali sme sa nakoniec aj k niekoľkým druhom etikiet a našli sa ešte aj dve fľašky piva "Király Vörös Sör" a "Prometheus Ginger Beer" na domácu degustáciu. Prekvapenie nás čakalo pri odchode, keď sme zisťovali kde sa nachádza druhý nový pivovar v Szarvasi. János Ari prezradil, že aj ten patrí jemu a tak bol problém vyriešený.
Pohľad na objekt práve zatvoreného pivovaru S majiteľom pivovaru pri jeho prehliadke

SZARVAS (Aranyszarvas Serfözö) - János Ari sadol do auta a priviedol nás priamo do pivovaru Aranyszarvas. Ako sme sa dozvedeli pivovar bol na tomto mieste pôvodne založený už v roku 1992, neskôr bol však viac ako 10 rokov zatvorený a teraz vlastne len obnovil svoju činnosť. Určite však vypadal modernejší ako ten predchádzajúci a technológia opäť typu Jäger bola uložená v peknom prostredí. Sortiment pív bol prevzatý zo starého pivovaru, špecialitou je zázvorové pivo "Prometheus". Pivo sa stáča do 0,5 a 1L PET fliaš, špeciálne pivá do 0,33 l a veľká časť produkcie ide samozrejme do 50 l sudov. Používajú český slad a maďarský a slovenský chmeľ. Pivo sme uchutnali priamo z tanku, etikety s novým názvom pivovaru zatiaľ nie sú.
A takto vyzerá novootvorený pivovar Pohľad na technologické zariadenie
Ochutnávka piva bola priamo z tankov Veľká reklamná tabuľa pred pivovarom pozýva na pivo

MEDGYESBODZÁS (Varga Gábor) - Na úvod patrí veľké poďakovanie majiteľovi Gáborovi Vargovi, pretože na nás počkal s manželkou až do pol siedmej večer. Aj tu sme stretli veľmi príjemných, priatelských a pohostinných ľudí ktorí nám ochotne ukázali celý pivovar aj v týchto večerných hodinách. Pivo sa tu varí už od roku 1995, s využitím technológie Kaltenecker a aj vyrábané pivá - 11,5 % svetlé a 14 % tmavé nesú tento názov. V súčasnej dobe sa plnia len do 30 a 50 litrových sudov, etikety ktoré sme tu dostali pochádzajú z minulosti, ale dnes sú využívané ešte na sudy. V pivovare sa nachádza až 23 tankov po 1400 litrov, ale kapacita je dnes využívaná len na 25 %. Pivo však dodávajú do 14 pivární a reštaurácii v okolí. Zotrvali sme tu v dlhšie pri priateľskom posedení a ochutnávke pív z ktorej sme si odniesli aj značkové poháre a odchádzali sme z tohto pivovaru s peknými zážitkami.
V tomto objekte sa nachádza pivovar Majiteľ pivovaru Gábor Varga
Ochutnali sme tu svetlé aj tmavé pivo Spoločná fotografia na rozlúčku

SZEGED - Do Szegedu sme dorazili v neskorých večerných hodinách kde nás už netrpezlivo čakal náš dlhoročný priateľ Róbert Kelsch s manželkou. Po neskorej večeri sme sa ihneď pustili do prehliadky bohatej a rôznorodej zbierky pivných suvenírov, ktoré sú rozmiestnené po celom byte. Opäť sme tu videli vzácnu zbierku starých maďarských fliaš, ale aj iné zaujímavé pivné suveníry. Mňa však najviac zaujal zbierka pivných etikiet z celého sveta nad ktorou som strávil veľa času. Samozrejme, že nechýbalo ani pivo, tentokrát z pivovaru Szögedi Sörfözde kde Róbert pracuje ako sládek a tak logicky ani iné pivo na stole nemohlo byť. Spať sa išlo až neskoro po polnoci.
Pivný prípitok na privítanie u R.Kelscha Pohľad na zbierku starých fliaš
Rôzne pivné suveníru sú po celom byte Veľa času som strávil pri zbierke etikiet

Štvrtok - 6.augusta 2009

SZEGED (Szögedi Sörfözde) - Štvrtý deň našej tour sme začali hneď včas ráno návštevou pivovaru Szögedi Sörfözde v Szegede. Nachádza sa v spoločnom areáli medzi inými firmami. Bol založený v roku 1993 ako malý minipivovar, po tejto návšteve však zvažuje či ho ešte zaraďovať medzi minipivovary. Moderná maďarská technológia, 6 tisíc litrové tanky, plnička s kapacitou 3000 fliaš za hodinu ho stavajú určite do inej kategórie minipivovarov aké sme doposiaľ v Maďarsku videli. Po pivovare nás sprevádzal majiteľ Tamás Sipos a sládek, náš priateľ Róbert Kelsch. Po prehliadke v degustačnej miestnosti nás čakali náročné raňajky v podobe 5-tich druhov vyrábaných pív a z pivovaru sme si odniesli aj veľké množstvo nových etikiet.
Pohľad na časť objektu pivovaru Tak toto nám pripravili v pivovare na raňajky
Ocenenia ktoré získal pivovar na rôznych súťažiach Spoločné foto s majiteľom Tamásom Siposom

ZSOMBÓ (Fenyves Sörház Kft.) - V tomto pivovare sa nepodarilo dohodnúť vopred návštevu, ale pretože sa nachádzal pár kilometrov od Szegedu rozhodli sme sa skúsiť šťastie aspoň návštevou pivárne ktorá je v jednom objekte s pivovarom. Najprv sme takticky ochutnali svetlé pivo Häffen Világos Sör a potom sme skúsili niečo vypýtať. Bez väčších problémov sme na naše prekvapenie dostali tácky a aj sudové etikety, takže zastavenie v tomto pivovare sa nám nakoniec oplatilo.
Celý objekt pivovaru a pivárne pôsobí veľmi pekne Pod reklamnou tabuľou pivovaru

KISKUNFÉLEGYHÁZA (Bader Sörház Kft.) - V tomto mestečku boli ešte prednedávnom dva pivovary, ale funkčný sme našli už len Bader Sörház Kft. (založený 1993). V malej pivárni sedelo niekoľko štamgastov a chvíľu sme tu museli počkať na majiteľa Miklósa Tótha. Po prvýkrát sme počas cesty videli várňu na poschodí a zbytok technologického zariadenia typu Blonder bol uložený na prízemí. Varia sa tu dva druhy piva pod názvom Bäder (svetlé a polotmavé) s obsahom alkoholu 5%. Po prehliadke nasledovala tradičná ochutnávka v pivárni a majiteľ pripravil aj niečo na zahryznutie. Potešili nás však hlavne etikety, ktoré sme dostali pri rozlúčke.
Malý pivovar na rohu ulice sa nedá prehliadnuť S majiteľ Miklósom Tóthom pri ochutnávke jeho pív

SOLTVADKERT (Topkf Bt.) - Zaujímavý pivovar sme navštívili v Soltvadkerte. Jeho majiteľ János Karpáty sa okrem výroby piva venuje aj výrobe vína a tak sme na jednom dvore veľkého rodinného objektu mohli vidieť aj jedno aj druhé. Nás však zaujímal viac pivovar ktorý bol založený už v roku 1990. Majiteľ nás bez váhania privítal ihneď ochutnávkou svojho svetlého piva Kárpi Sör a až potom nasledovala prehliadka pivovaru. Počas nej niekoľkokrát odbehol obslúžiť zákazníkov z ulice pivom v PET fľašiach, čo asi znamená, že o pivo je záujem. Výrobnú kapacitu využíva v súčasnosti len na 50 % (9 tankov po 1800 litrov) a okrem litrových PET fliaš plní pivo aj do 50 litrových sudov. Na chvíľu sme nazreli aj do výrobne vína, kde sme konštatovali, že objem tankov na zrenie vína niekoľkonásobne prevyšuje kapacitu pivovaru. Aj tu sme mali radosť z niekoľkých druhov nových etikiet, ktoré nám bez problémov venoval János Karpáty, po ktorom je pivo aj víno pomenované.
Pohľad na časť objektu v ktorom sa nachádza pivovar Ihneď po privítaní bola ochutnávka Kárpi Sör
Pri prehliadke pivovaru Naše zvedavé otázky nemali konca

ORGOVÁNY (AKPEDO Kft..) - Aj v tomto pivovare sme našli veľkú spojitosť piva s vínom. Veľká rodinná usadlosť s pekne upraveným parkom a záhradou neďaleko dedinky Orgovány v sebe ukrývala pivovar aj malú vinársku firmu. Chvíľu sme museli počkať pokiaľ sa majiteľka Kovács Sándorné uvoľní z povinností, pretože jej syn ktorý šéfuje pivovaru nebol práve prítomný. O výrobe piva však toho vedela dosť a všetko podstatné nám ukázala. Pivovar bol založený v roku 1992 a svojou výrobnou kapacitou a technológiou patrí medzi najväčšie minipivovary aké sme v Maďarsku videli. Pivo sa plní do sklenených fliaš 0,5 l, do 1 a 2 litrových PET, ale aj do 30 a 50 l sudov s trvanlivosťou do 60 dní (je polopasterizované) čím sa odlišuje od väčšiny iných pív z minipivovarov. Vyrába sa tu svetlé pivo Jäger Világos Sör, ktoré sme síce na mieste neochutnali, ale dostali sme sebou každý jedno celé balenie (12 ks). Majiteľka bola štedrá aj s etiketami (4 druhy) a tak naša spokojnosť bola maximálna.
Časť objektu pivovaru vyzerá takto Práve sa záčína príprava novej várky piva
Pivo Jäger Világos Sör na plniacej linke S takouto výslužkou sme odchádzali z pivovaru

ZÁMOLY (K-SZ Serfözde Bt.) - Do posledného pivovaru, ktorý sme mali v pláne na tento deň sme museli prekonať viac ako 100 km vzdialenosť. Zámoly je malá dedinka pri Székesfehervári a prišli sme tam až v podvečerných hodinách. Majiteľa Petra Szalai sme zastihli v reštaurácii "Pedro", ktorá je v jednom objekte s pivovarom. Ihneď nás zaviedol k sládkovi, ktorým je jeho brat Imre a nasledovala krátka exkurzia po pivovare, kde sa varí pivo od roku 1993. Medzitým nám majiteľ pripravil etikety a rôzne iné suveníry, každému jedno pivo v PET a navyše nás pozval aj na ochutnávku čerstvo načapovaného pivo, ktoré ako sme sa všetci zhodli nám v tento deň chutilo najviac.
Malý pivovar sa nachádza v jednom objekte s reštauráciou Veľká reklamná tabuľa pred pivovarom
Zariadenie na plnenie fliaš bolo podobné ako v iných minipivovaroch Pivo sme ochutnali na čerstvom vzduchu a zhodli sme sa že tento deň bolo najlepšie

ÉRD - Posledný večer sme strávili opäť v Érde u Józsefa Bölönyho. Po dobrej večeri sme opäť zasadli k stolu a začalo sa triedenie a rozdeľovanie etikiet, tácok, a iného materiálu ktorý sme získali za uplynulé dva dni. Bolo toho naozal dosť pretože nám nestačila ani jedna veľká krabica. Podobne to bolo aj pivom, v tomto prípade sme však väčšinu nechali u Józsefa pretože nás v piatok čakala ešte návšteva ďalších pivovarov a všetko by sa nám do auta nepomestilo. Naplánovali sme ešte posledný deň našej tour a spať sme išli opäť neskoro v noci.
Každý z nás mal plné ruky práce Najväčší problém bol so sudovými samolepkami

Piatok - 7.augusta 2009

BUDAPEST (Rizmajer és Társa Kft.) - Tento pivovar sa nachádza v budapeštiaskej časti Csepel a keď József dostal ráno po telefóne súhlas k návšteve ihneď sme vyrazili, tentokrát už dvomi autami, pretože naša tour sa blížila ku koncu. Počas krátkej návštevy sme si rýchlo prezreli pivovar, založený v roku 1995, kde sa vyrába pivo Világos Ászok s obsahom 4,0% alk., príležitostne na Vianoce vyrábajú aj zázvorové pivo. Vyžiadali sme si etikety na fľaše aj sudy a pri odchode sme dostali aj pár fliaš piva. Poďakovali sme sa za ochotu a pokračovali do ďalšieho budapeštianskeho pivovaru. a vyžiadali etikety na fľaše a sudy.
Pred vchodom do pivovaru Debata pri filtračnom zariadení

BUDAPEST (ifj. Lehman Imre) - Prvé prekvapenie nás čakalo keď sme na adrese kde sa mal nachádzať pivovar našli obchod s potravinami, našťastie nad vchodom visel nápis Pekáreň a Pivovar. Majiteľ Imre Lehman však o nás už vedel a veľmi rýchlo všetko uviedol na pravú mieru. Previedol nás cez obchod do zadnej časti objektu a skutočne cez pekáreň sme sa dostali až do pivovaru. Ako sa nám priznal sám sa venuje aj pekárenskej výrobe ale aj vareniu piva. Pivovar prevádzkuje od roku 2000, využíva technológiu HBH s kapacitou 10 tankov po 1000 litrov. Na výrobu používa maďarský slad a nemecký chmeľ a vyrába dva druhy piva - 12% Arányhegyi világos a 12% Arányhegyi barna, ktoré plní do PET (0,5 a 2L) a do 50 L sudov. Vyriešili sme aj problém s etiketami na ktoré sme museli čakať trochu dlhšie a pri pokladni v obchode nás čakala ešte plná taška pív.
Pohľad na zaujímavé ležiacke tanky Arányhegyi világos pripravený na predaj v obchode

PILISVÖRÖSVÁR (Rotburger Sf.) - Naši maďarskí kolegovia mali v tomto pivovare veľmi dobré kontakty čo sa potvrdilo aj pri tejto návšteve. Jedná sa o rodinný pivovar (založený 1993) a jeho majiteľ András Jáki nás už očakával a venoval nám veľa zo svojho času. Začali sme prehliadkou technologického zariadenia ktoré je maďarskej výroby. Vyrába sa tu svetlé aj tmavé filtrované aj nefiltrované pivo pod názvom Rotburger s obsahom alkoholu 5%. K výrobe sa používa slovenský a nemecký slad a nemecký chmeľ. Plní sa do PET fliaš aj do sudov s trvanlivosťou len do 8 dní. Súčasťou podniku je aj reštaurácia a vonkajšie terasy. András s nami posedel aj pri ochutnávke piva, ktorá však pomaly nemala konca a navyše nám ponukol aj obed. Medzitým nám nachystal okrem etikiet aj rôzne iné suveníry (tričká, perá, CD a pod.) a každému ešte aj tašku pív. S takou štedrosťou sme naozaj nepočítali, na oplátku sme mu venovali niekoľko slovenských pív, ktoré nám ešte zostali v aute. Aj keď nás ešte čakal jeden pivovar, tak určite táto návšteva bola pekným vyvrcholením nášho pobytu v Maďarsku.
Pred vstupom do objektu pivovaru Vo várni pivovaru sa skutočne varilo
Andás Jáki nad albumom s mojou zbierkou S takouto štedrosťou sme nepočítali

SZENTEDRE (Mediator Kft.) - Tento pivovar bol založený len v roku 2005 a patrí medzi najmladšie v Maďarsku. Nachádza sa v objekte jednej stolárskej firmy, ktorej majiteľ János Farkas vlastní aj tento malý pivovar. Nemohli sme odmietnuť prehliadku pivovaru, kde sme si nechali podrobne vysvetliť a ukázať hlavne spôsob filtrácie piva, ktorý bol podobný aj v iných pivovaroch ale tu sme si na to konečne našli čas. Pri degustačnom posedení sme sa dozvedali aj čo znamená nápis Ulcisia castra v logu pivovaru - je to latinský názov obce Szentendre. Vyrába dva druhy piva Szentedrei Sör Világos (4,8 % alk.) a Szentedrei Sör Barna (5,7% alk.) ktoré plní do PET fliaš aj sudov.
Pri prehliadke várne pivovaru Filtračné zariadenie sa pripravuje k práci
Posledná ochutnávka na našej pivnej ceste Tieto pivá sme si vychutnali už len doma

Po návšteve posledného pivovaru sme sa rozlúčili s našimi maďarskými priateľmi Róbertom Tóthom a Józsefom Bölönym a vydali sme sa na spiatočnú cestu na Slovensko. Úspešnosť zájazdu sme s Julom hodnotili už po ceste a zhodli sme sa že vďaka dobre premyslenému plánu cesty, výraznej pomoci našich maďarských kolegov a ochote majiteľov pivovarov musíme byť s touto cestou spokojní. Domov sme priviezli okolo 170 druhov etikiet z minipivovarov (aj keď sme všetko delili pre štyroch na každého vyšlo viac ako 1000 ks), niekoľko pohárov a iných suvenírov ako aj veľa druhov pív. Spoznali sme bližšie maďarské pivovarníctvo, maďarské mestá a rôzne obce, ale aj veľa zaujímavých a priateľských ľudí. Možno v budúcnosti vymyslíme podobnú cestu po pivovaroch, ktoré sme nestihli navštíviť v tomto roku, pretože ako sme sa presvedčili v Maďarsku sa minipivovarom stále darí.